KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Spotřeba pesticidů v zemědělství loni klesla o 4,3 %

19/07/21

Tisková zpráva – Zemědělci spotřebovali loni na polích v České republice o 4,3 % méně přípravků na ochranu rostlin než v předešlém roce. Vyplývá to z materiálu Ministerstva zemědělství „Výroční zpráva o plnění Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR za rok 2020“, který dnes projednala vláda.

Pokles využití pesticidů v České republice byl v roce 2020 způsoben především počasím a zákazem některých účinných látek. Spotřeba přípravků na ochranu rostlin loni meziročně klesla o 4,3 procenta na 11,05 milionu kilogramů. Nejvíce se snížil podíl herbicidů (postřiky na likvidaci nežádoucích rostlin, například plevelů) a desikantů (látky na vysušování rostlin). V těchto dvou kategoriích se loni spotřebovalo 4,6 milionu tun přípravků, zatímco v předchozím roce 5 milionů tun.

„Postupné snižování množství látek, které zemědělci používají na polích, je pro nás velmi důležité. Cílem Ministerstva zemědělství je rozvíjet šetrnější metody na ošetřování rostlin a nadále snižovat spotřebu pesticidů,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Pro udržitelné používání chemických prostředků a zlepšování ochrany zdraví lidí i přírody Ministerstvo zemědělství (MZe) využívá soubor vzájemně se doplňujících opatření a postupů. MZe loni organizovalo pro zemědělce semináře, školení a vzdělávací projekty. Odborná pracoviště zase například zkoumala odolnost škůdců, ověřovala metody integrované ochrany rostlin, poskytovala poradenství zemědělcům, kontrolovala ekologické zemědělství nebo dovoz přípravků na ochranu rostlin.

Kvůli ochraně podzemních a povrchových vod v roce 2020 pokračoval státní podnik Povodí Vltavy v pilotním programu na snižování použití chemických přípravků v ochranném pásmu vodárenské nádrže Švihov (Želivka). Do projektu je zapojených 18 zemědělských podniků. V letošním roce je připraveno rozšíření projektu na další tři vodní nádrže – Římov, Vrchlice a Opatovice. Zkušenosti získané při pilotním projektu chce MZe využít při přípravě nové vyhlášky o zásadách hospodaření v ochranných pásmech vodních zdrojů, a při rozšiřování projektu na další vodní nádrže.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) testoval nízkorizikové alternativy k ošetření révy vinné a jabloní, které by mohly do budoucna nahradit v současnosti využívané chemické přípravky. ÚKZÚZ rovněž kontroloval správné nakládání s přípravky na prostranstvích určených pro veřejnost, jako jsou parky, ve skladech rostlinných produktů, v zahradnictvích, v okolí silnic a železnic.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni odebrala v rámci monitoringu reziduí pozůstatků pesticidů 689 vzorků zemědělských produktů, z nich povolené limity překročilo pouze 13. Z českých vzorků nebyl nadlimitní ani jeden.

Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů v ČR vychází z evropské směrnice, kterou se stanoví pravidla pro udržitelné používání pesticidů a soubory opatření na snížení nepříznivého vlivu přípravků na ochranu rostlin na zdraví lidí a životní prostředí.

Celou Výroční zprávu najdete zde: https://1url.cz/0KBfc

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství