KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr Výborný: Zemědělci sklidili prvních 31 152 hektarů obilovin. Dnes spouštíme pravidelné žňové zpravodajství

10/07/23

Tisková zpráva – Zemědělci v Čechách a na Moravě sklidili prvních 31 152 z celkové letošní osevní plochy 1 245 085 hektarů, tedy 2,5 procenta obilovin. Uvedl to dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) při návštěvě Zemědělského a obchodního družstva Bratranců Veverkových v Živanicích na Pardubicku. Ministerstvo zemědělství od dnešního dne začíná ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) vydávat každoroční pravidelné žňové zpravodajství. Vždy v pondělí jeho prostřednictvím informuje veřejnost o postupu sklizně a kvalitě obilovin.

„Žně začínají tradičně na jižní Moravě, nejinak tomu bylo i tento rok, kdy jako první začali sklízet zemědělci v okolí Bratčic u Pohořelic. Podle prvních odhadů by sice sklizeň základních obilovin ve srovnání s loňskou nadprůměrnou úrodou měla mírně klesnout, ve srovnání s pětiletým průměrem jde ale o standardní dobrý rok,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Uvedl také, že rozhodně nelze hovořit o podprůměrné sklizni a připomněl, že Česká republika je u obilovin více než soběstačná. „Z obvyklé celkové úrody kolem osmi milionů tun, po dodatečném započtení kukuřice a ostatních obilovin, se každoročně zhruba tři miliony tun vyvezou do zahraničí. Naše, tedy tuzemská, spotřeba obilovin je v dlouhodobém průměru přibližně pět milionů tun. A i letos budeme mít obilí výrazný nadbytek,“ řekl ministr Marek Výborný.

Ministerstvo zemědělství každoročně se začátkem sklizně začíná vydávat žňové zpravodajství a vždy v pondělí čísla sklizených ploch upřesňuje. „Zhruba v době, kdy se žně překlápí do své druhé poloviny, informace doplňují údaje o kvalitě obilovin. Jejich vzorky analyzuje Agrotest fyto v Kroměříži, a to pšenici a žito, ve Výzkumném ústavu pivovarnickém a sladařském v Brně pak sladovnický ječmen,“ uvedl ministr Výborný.

Ocenil celoroční práci zemědělců, která vrcholí právě během žní. „Díky práci našich zemědělců máme každý den co jíst. Je jedno, zda prší, nebo je horko jako dnes, zemědělci vždy vyjedou do polí nebo jdou do stájí. Jejich práce si proto nesmírně vážím a těším se, až za dva měsíce při dožínkách společně poděkujeme za letošní úrodu. Všem zemědělcům přeji, aby jim bylo počasí nakloněno a letošní sklizeň bezproblémová,“ řekl ministr Výborný.

Loni se sklizeň základních obilnin a řepky v ČR pomalu rozšiřovala v 28. týdnu, intenzivní pokračování žní komplikovalo hlavně počasí, lokální bouřky a dešťové přeháňky, místy doprovázené i kroupami.

Rekordně brzy začaly žně v roce 2018. Bylo ještě astronomické jaro a na jižní Moravě už začali sklízet ozimý ječmen. Brzký začátek žní ovlivnilo především sucho, kvůli kterému začaly porosty předčasně dozrávat. Dle SZIF začala sklizeň základních obilnin a řepky se zhruba dvoutýdenním předstihem.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství